3 porady jak skuteczniej inwestować w kryptowaluty

jak skutecznie inwestować w kryptowaluty

A więc pierwsze kroki masz już za sobą? Założyłeś konto na jakiejś giełdzie, np. Binance? Przelałeś pierwsze pieniądze? Super, w takim razie aby oszczędzić Ci ewentualnych strat i problemów, podam Ci 3 sposoby/porady, dzięki którym Twoje inwestycje w kryptowaluty będą owocowały jeszcze większym zwrotem!

1. Nie kupuj na pompce!

Nie kupuj kryptowaluty, gdy zauważasz, że właśnie ostro skoczyła do góry. Lepiej przegapić okazję, niż stracić pieniądze na nieudanej transakcji! Gdy cena skacze, sporo osób chce na tym jeszcze zarobić i kupuje. Często jednak bardzo szybko jest spadek i jest się na minusie.

Niektórzy praktykują w takich sytuacjach grę na shorty, tzn. na przykład wchodzą w daną krypto na kilka minut, po czym wychodzą. Przypominam, że jest to dosyć ryzykowne zagranie i można bardzo łatwo i szybko stracić. Jeśli wydaje Ci się to interesujące, pamiętaj aby nie inwestować więcej niż 5-10% kapitału. Ewentualna strata nie będzie wtedy czymś tak dotkliwym, jak w przypadku grania np. 50% kapitału.

2. Przed zakupem zrób rozeznanie

O rozeznaniu planuję napisać oddzielny wpis, ale postaram się tutaj w sporym skrócie przedstawić Ci o co mi chodzi. Podstawowa zasada przed inwestowaniem w kryptowaluty to oczywiście przeczytanie whitepaper! Możesz się z niego dowiedzieć wszystkiego na temat danej kryptowaluty, celów, założeń i ekipy. Jeśli jednak słabo znasz angielski, lub najzwyczajniej Ci się nie chce, to przedstawiam Ci kilka podpunktów, które warto odhaczyć przed zakupem.

  • Sprawdź ekipę, która stoi za daną kryptowalutą. Czy są to osoby z doświadczeniem, które wcześniej pracowały w dużych firmach?
  • Sprawdź ich twittera. Czy regularnie coś dodają i dzielą się informacjami o projekcie?
  • Sprawdź ich najbliższe plany. Czy mają wejść z jakąś aktualizacją w najbliższym czasie? Jeśli tak, to cena kryptowaluty może podskoczyć!
  • Poczytaj opinie innych inwestorów na temat danej kryptowaluty. Nie kieruj się tym za bardzo, ale jeśli zauważysz podejrzenia o scam, to lepiej zastanów się czy warto inwestować w ten projekt

3. Zostawiaj drobniaki

Załóżmy, że jest sobie kryptowaluta o nazwie XYZ i kosztuje ona 1$ za sztukę. Załóżmy też, że kupujesz 100 sztuk tej właśnie kryptowaluty i po miesiącu rośnie ona do ceny 2$ za sztukę. Większość osób sprzedaje wtedy wszystkie 100 sztuk, ale nie jest to do końca dobre rozwiązanie. Kryptowaluty jeszcze raczkują i za np. rok ich ceny mogą być o wiele większe niż są teraz.

W przytoczonej sytuacji proponuję Ci, żebyś sprzedał co najmniej 50 sztuk krypto XYZ, żeby pokryć wydatek na zakup. Jesteś teraz na zero i masz jeszcze 50 sztuk, co dalej? Sugeruję sprzedać np. 40 sztuk, a 10 zostawić na dłuższy termin, np. rok. Nigdy nie wiadomo do ilu wystrzeli. Jeśli będzie to 10$ za sztukę, to z pewnością warto te 10 sztuk zatrzymać prawda? I tak wyszedłeś na plus, nie masz więc nic do stracenia.

Autor: Jakub
32-letni pasjonat wszystkiego co związane z inwestycjami, giełdami i kryptowalutami. Trzymam rękę na pulsie, tworzę i czytam analizy oraz jestem na bieżąco z wieloma newsami. Na tym blogu chcę Ci przekazać jak najwięcej wartościowej wiedzy, żebyś sam mógł zjeść kawałek kryptowalutowego tortu.