Jak inwestować w kryptowalutę? I czy warto?

jak inwestować w kryptowalutę

Zastanawiasz się czy warto zainteresować się Bitcoinem i kryptowalutami? A może jeszcze nie wiesz jak inwestować w kryptowalutę? Koniecznie przeczytaj ten wpis, ponieważ może bardzo zmienić Twoje podejście do wirtualnych pieniędzy!

Słowem wstępu…

Najpopularniejszą obecnie kryptowalutą jest niewątpliwie Bitcoin. Obecnie jest postrzegany przez wielu jako bardzo atrakcyjna metoda finansowania, zwłaszcza ze względu na to, jak drastycznie wzrosła jego wartość. Należy jednak zauważyć, że początkowo jego funkcja miała być diametralnie inna – twórcy Bitcoina tworzyli kryptowalutę z zamiarem zachowania anonimowości finansowej. Pod wpływem kryzysu gospodarczego w 2007 wielu ludzi zdało sobie sprawę z tego, że banki niekoniecznie są godne zaufania, a lokując cały swój kapitał w instytucjach finansowych stajemy się w zupełności uzależnieni od tego typu wydarzeń.

Dlatego też Bitcoin miał być przede wszystkim metodą, na wycofanie swoich finansów spod kontroli rządu i branży finansowej. Jego idea nadal jest dokładnie taka – ma być metodą przechowywania pieniędzy, która nie będzie w żaden sposób kontrolowana przez żadne państwo. Oczywiście teraz, około dekady później, istnieje wiele ruchów mających na celu usystematyzowanie prawne zasad, na jakich mogą działać kryptowaluty. Dla jednych jest to najgorsze możliwe rozwiązanie, które wypacza całą ideę Bitcoina. Są jednak i tacy, którzy uważają, że jest to krok potrzebny, niezbędny do tego, aby czuć się bezpiecznie w momencie lokowania pieniędzy w kryptowalucie.

Czy warto inwestować w kryptowalutę?

Skoro Bitcoin w przeciwieństwie do lokat, funduszy lub obligacji nie jest tak naprawdę narzędziem inwestycyjnym, to czy warto w niego inwestować? Niestety, nie ma łatwej odpowiedzi na to pytanie. Jednak próbując to rozważyć, należy pamiętać o tym, że nie ma czegoś takiego jak bezpiecznie inwestowanie pieniędzy. Zysk w narzędziach inwestycyjnych bierze się z ryzyka, jakim są one obarczone – jeżeli wybieramy takie narzędzia, które proponują duże zyski, musimy się też liczyć z dużym prawdopodobieństwem fiaska takiej inwestycji.

Zatem musimy pamiętać o tym, że Bitcoin jako narzędzie inwestycyjne nigdy nie będzie w pełni bezpieczny i jeżeli ktoś obiecuje zwrot co najmniej wartości wniesionego kapitału, to prawdopodobnie nas okłamuje. Oczywiście dużym atutem większości kryptowalut, w tym Bitcoina, jest to, że mają one swoje pokrycie w złocie – stąd są poniekąd stabilniejsze niż chociażby dolary, które takie pokrycie również mają, ale tylko częściowe. Pamiętając o tym, musimy określić, jaką kwotę pieniędzy jesteśmy w stanie stracić – w ten sposób określimy, ile możemy zainwestować. Inwestycje przekraczające nasze możliwości finansowe nigdy nie będą dobrym pomysłem. Biorąc te dwa czynniki pod uwagę, powinniśmy być w stanie określić, czy oraz ile możemy włożyć w kryptowalutę, na przykład Bitcoin, czy jakikolwiek inny instrument inwestycyjny.

Inną istotną sprawą, poruszaną przy kryptowalucie jest jej wątpliwa ocena moralna. O ile dla twórców Bitcoina niezależność finansowa była związana z ideą wolności, o tyle spodobała się ona również licznym organizacją przestępczym. Bitcoin służył (i nadal wygląda to podobnie) do zakupu nielegalnych produktów, takich jak broń palna, lub substancji – głównie narkotyków. To budzi dla wielu potencjalnych inwestorów problem moralny z kryptowalutą.

Oznacza to bowiem, że nawet wiedząc jak inwestować w kryptowalutę, tak naprawdę możemy przyczyniać się do handlu nielegalnym towarem, czy wręcz pośrednio przyczyniać się do przestępstw popełnianych przez zorganizowane grupy przestępcze, wykorzystujące w swoich celach kryptowalutę. Oczywiście jest to zarzut kontrowersyjny, gdyż narkotyki sprzedawane są niemal w każdej walucie, jednak przed rozpoczęciem inwestycji w kryptowalutę, warto to wziąć pod uwagę.

Jak inwestować w kryptowalutę?

Wiedząc już czy jesteśmy gotowi na inwestycję w kryptowalutę – zarówno pod względem finansowym, moralnym, jak i również ze względu poziom ryzyka tego instrumentu, pozostaje jeszcze pytanie jak inwestować w kryptowalutę. Bitcoina nie zakupisz w kiosku, ani tym bardziej w banku, gdyż kryptowaluta ma być koniec końców metodą na uwolnienie się od banków. Tak naprawdę jedyną metodą jest skorzystanie z portali aukcyjnych (giełd) zajmujących się właśnie handlem nimi.

Do wyboru mamy albo takie, które są bardziej usystematyzowane, wymagają podania i weryfikacji naszych danych, a więc częściowo wypaczają ideę kryptowaulty, ale są znacznie bezpieczniejsze, albo takie, które zapewniają nam pełną anonimowość, jednak jest to niewątpliwie bardziej ryzykowna metoda zakupu kryptowaluty. Portali takich, zarówno pierwszej kategorii, jak i drugiej, jest całkiem sporo, tak międzynarodowych, jak i Polskich.

Załóżmy, że kryptowalutę już zakupiliśmy – co dalej? Istnieje kilka możliwości jej przechowywania. Oczywiście nie ma ona swojej fizycznej postaci, aczkolwiek możemy ją mieć zapisaną w specjalnym systemie szyfrowania na fizycznym nośniku – dysku twardym komputera lub na przenośnej pamięci masowej. Ale nie tylko – nasza kryptowaluta może być zapisana na serwerze, lub nawet w telefonie – wszystko zależy od tego, jakie rozwiązanie najbardziej nam odpowiada, z którym będziemy się czuli najbezpieczniej. Zawsze należy pamiętać, że ryzyko kradzieży jest dość duże – jest to sytuacja podobno do tej, w której analogiczną kwotę przetrzymywalibyśmy w gotówce. Inaczej niż w przypadku kradzieży na przykład karty kredytowej, nie mamy możliwości zamrożenia środków i dezaktywacji karty płatniczej, w celu ograniczenia poniesienia strat – zwykle kradzież nośnika z kryptowalutą lub danych logowania na serwer będzie oznaczało jej bezpowrotną utratę w całości.

Autor: Jakub
32-letni pasjonat wszystkiego co związane z inwestycjami, giełdami i kryptowalutami. Trzymam rękę na pulsie, tworzę i czytam analizy oraz jestem na bieżąco z wieloma newsami. Na tym blogu chcę Ci przekazać jak najwięcej wartościowej wiedzy, żebyś sam mógł zjeść kawałek kryptowalutowego tortu.